W Polsce ostatnie dni karnawału to  tzw. ostatki. Jest to okres od Tłustego Czwartku do  wtorku przed Środą Popielcową.  Tradycją Tłustego Czwartku jest spożywanie dużej ilości pączków, dlatego ten dzień nazywany jest też najsłodszym dniem w roku.

 

 

Być czarodziejem, marzy o tym chyba każdy. Mieć moc, dzięki której można by coś osiągnąć lub po prostu ułatwić sobie życie. Dlatego z przyjemnością czytamy książki o przygodach małego czarodzieja Harrego Pottera.

 

 

Kubuś Puchatek to druga, najsławniejsza bajkowa postać, po Myszce Miki. Ten wesoły miś  jest tak znany, że doczekał się swojego święta – 25 listopada dzieci na całym świecie obchodzą „Światowy Dzień Pluszowego Misia”.

Thanksgiving Day czyli Święto Dziękczynienia jest najważniejszym świętem rodzinnym dla Amerykanów. Święto nie ma dokładnej daty – jest obchodzony każdego roku w czwarty czwartek listopada. Historia tego święta sięga 1620r., kiedy to pierwsi osadnicy zaprosili Indian na obiad. Chcieli w ten sposób podziękować  Bogu za ocalenie oraz Indianom  za pomoc w zgromadzeniu zapasów żywności na kolejną zimę. Na obiad podano pieczonego indyka oraz potrawy z dyni. Po posiłku osadnicy wspólnie z Indianami rywalizowali w zawodach i grach sportowych. Obecnie Amerykanie podają na uroczysty, rodzinny obiad także pieczonego indyka,  ciasto dyniowe oraz słodkie ziemniaki, kabaczki i żurawinę. Uczestniczą również w zawodach sportowych i oglądają parady w telewizji.