W listopadzie przyszedł czas na „ Jesienne porządki”. Dzieci usłyszały pogadankę„ na żywo” jednego z rodziców -„ Co robimy jesienią w ogrodzie?” .Niektórzy za pomocą Internetu próbowali dowiedzieć się ,jakie czynności powinny być wykonane, by przygotować nasze grządki po zebraniu plonów. Następnie przystąpiono do takich prac jak: usuwanie uschniętych roślin, plewienie, umieszczanie resztek organicznych w powstałym w zeszłym sezonie kompostowniku, przekopanie grządek, grabienie.

W październiku mieliśmy się zastanowić” Czy warto uprawiać rośliny?”.W klasie rozmawialiśmy o walorach odżywczych warzyw i owoców. Oglądaliśmy filmy: „Witaminy i wartości odżywcze warzyw” oraz „Warzywa i owoce”. Później podziwialiśmy przygotowane w domach kanapki z warzywami. Następnie udaliśmy się na nasze grządki i zebraliśmy bardzo dorodne buraczki.

W roku szkolnym 2020/2021 kontynuujemy innowację pedagogiczną „Przyroda żywi i leczy”. We wrześniu zrealizowaliśmy temat „ Kto sieje, ten zbiera”. Poszliśmy na nasze zeszłoroczne grządki i oglądaliśmy roślinki, które tam jeszcze pozostały po okresie wakacyjnym. Następnie w klasie obejrzeliśmy przygotowane przez nasze Panie prezentacje, między innymi: ”Jesienny zbiór warzyw z przydomowego warzywnika” i „Jak przechowywać warzywa zebrane jesienią”. Wykonaliśmy plakat ”Nasza spiżarnia”.

Dzień 11 marca 2020 roku, na pewno będzie zapamiętany na długo. Podjęto decyzję o czasowym ograniczeniu funkcjonowania szkół z powodu Covid-19. Nie wolno było nawet wychodzić z domu. Wszystkie nasze plany związane z ogródeczkami zostały zawieszone. Nie zdążyliśmy zasiać naszych wybranych już wcześniej nasionek. Nie mogliśmy patrzeć jak roślinki rosną. Pielęgnowanie ich też nas ominęło.