W Polsce ostatnie dni karnawału to  tzw. ostatki. Jest to okres od Tłustego Czwartku do  wtorku przed Środą Popielcową.  Tradycją Tłustego Czwartku jest spożywanie dużej ilości pączków, dlatego ten dzień nazywany jest też najsłodszym dniem w roku.

 

Brytyjczycy nie świętują Tłustego Czwartku tylko Tłusty Wtorek – ostatni dzień karnawału przed Środą Popielcową i początkiem Wielkiego Postu. Tego dnia nie jedzą pączków tylko naleśniki. Dlatego ten dzień jest nazywany Pancake Day, Fat Tuesday or Shrove Tuesday.  Naleśniki są grubsze niż te,  do których my jesteśmy przyzwyczajeni jeść w Polsce. W Wielkiej Brytanii tradycyjnie tego dnia odbywają się wyścigi z naleśnikami. Ludzie ubrani w fantazyjne kostiumy biegną z naleśnikami podrzucając je na patelni.

 

 

 

British people don't celebrate Fat Thursday but Fat Tuesday – the last day of carnival before  Ash Wednesday and the start of Lent. On that day they don't eat  doughnuts but pancakes. So that the day is called Pancake Day, Fat Tuesday or Shrove  Tuesday. Pancakes are thicker than those we are used to eat in Poland.  Traditionally in Great Britain pancake races take place on that day. People dress up in fancy clothes and race down the streets tossing pancakes on the frying pan.

 

 

Tradycyjnie w Tłusty Czwartek zjedliśmy pączki ale również przygotowaliśmy naleśniki.

  1. Klaudia Leśniak 5a
  2. Eliza Zawisza kl.5a
  3. Weronika Wąsowicz kl.5a