26 października  w naszej szkole gościliśmy Szaloną Profesorkę p. Martę z Miasta Nauki. Podczas pokazu dla klas 7-8 (awansem dla 5B;) ) odbyły się widowiskowe doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu (o temperaturze prawie -200°C). Poznaliśmy właściwości azotu, obserwowaliśmy bardzo szybkie zamrażanie różnych produktów spożywczych (jajek, winogron, parówek) oraz wybuchy… balonów!

Ochotnicy  mogli na własnej skórze przekonać się o niskiej temperaturze azotu. Były również spektakularne bańki, ogromny „dym”, powstały  dzięki różnicy temperatur wrzącej wody i ciekłego azotu (około 300°C). Na koniec zajęć  zaskoczyło  nas strzelanie z wyrzutni z tą niezwykłą substancją.

Wrażenia z obcowaniem z tak niską  niską  temperaturą były niesamowite.

Zapraszam do fotogalerii.                                                                                             Bartek kl.8A