Niedawno zwiedziliśmy schron przeciwlotniczy dla cywilnej ludności niemieckiej znajdujący się pod Dworcem Kolejowym - Szczecin Główny. Okazało się że pod ulicami Szczecina skrywa się drugie, podziemne miasto i schron jest fragmentem, udostępnionych do zwiedzania, tzw. Szczecińskich Podziemnych Tras.

Ten schron to system tuneli, który jest uważany za największy schron cywilny z czasów II wojny światowej w Polsce.
Naszym przewodnikiem był Pan Jerzy Rozpondek , który opowiadał nam o Szczecinie w czasie II wojny światowej. Zobaczyliśmy jak zorganizowane było życie w schronie podczas nalotów, obejrzeliśmy wielkoformatowe zdjęcia, mural 3D i instalacje fluoroświetlne. W czasie wycieczki przewodnik odtwarzał archiwalne pliki dźwiękowe, np. dźwięk alarmu przeciwlotniczego i bombardowania miasta przez aliantów, wprowadzając nas w nastrój
tamtych zdarzeń. Część obejrzanych eksponatów nawiązywała do życia w PRL-u oraz zrealizowanego, w 2014 roku, na terenie schronu filmu „Wielka ucieczka na północ” (reż. Andrzej Fader ).
Okazało się, że Pan Jerzy Rozpondek jest nie tylko przewodnikiem i miłośnikiem historii
ale również aktorem. W filmie zagrał rolę właściciela hotelu.
Polecamy to miejsce jako warte zobaczenia!

Uczniowie kl.7a