Drukuj

Patronem naszej szkoły jest Arkady Fiedler. Dlaczego? Był niezwykłym, interesującym człowiekiem i wielkim Polakiem.

Urodził się w Poznaniu pod koniec XIX wieku w roku 1894. Był synem Aleksandra, który przekazał mu, oprócz firmy poligraficznej, miłość do przyrody. Tę pasję Arkady Fiedler rozwijał na studiach w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie poza naukami przyrodniczymi, studiował filozofię. Niestety studia te zostały przerwane przez wybuch I Wojny Światowej. W latach 1918 -1919 brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Kiedy Polska była już wolnym krajem,  Fiedler kontynuował naukę, tym razem studiował w Akademii Sztuk Graficznych w Lipsku. Zdobył tam tytuł mistrza chemiografii.

Swoją przygodę z pisaniem rozpoczął od tworzenia wierszy, których cykl opublikował w poznańskim czasopiśmie Zdrój. W 1928 wyruszył w swoją pierwszą wielką podróż do Brazylii. Gdy z niej wrócił napisał dwie książki, które opowiadają o tym, co przeżył i zobaczył. Jego największym marzeniem była podróż do Amazonii. Spełnił je w roku 1933. Wyprawa ta zaowocowała książką Ryby śpiewają w Ukajali. Stała się ona bestsellerem, podobnie jak wydana trzy lata później Kanada pachnąca żywicą.

Gdy wybuchła II Wojna Światowa Arkady Fiedler był na Thaiti. Postanowił przyłączyć się do walki i ruszył do Europy. Przez Francje dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie poznał polskich lotników, którzy walczyli w Bitwie o Anglię. Bohaterstwo i poświęcenie polskich żołnierzy opisał w książce, która do dziś jest lekturą szkolną i nosi tytuł Dywizjon 303. W latach 1942 – 1943 pływał na polskich statkach handlowych.

W 1946 roku powrócił do kraju. Wciąż chciał podróżować, jednak sytuacja polityczna w Polsce sprawiła, że nie mógł opuścić kraju. Udało mu się to dopiero w roku 1956. W swoim życiu odbył trzydzieści wypraw i podróży. Odwiedził między innymi Indochiny, Brazylię, Gujanę, Madagaskar, Kanadę, kilkukrotnie Afrykę Zachodnią. Napisał trzydzieści dwie książki, które ukazały się w nakładzie przekraczającym 10 milionów i zostały przetłumaczone na 23 języki. Pokazywał w nich nieznany nam bliżej świat. Jego dzieła wciąż urzekają pięknymi opisami, uczą szacunku dla ludzi innych kultur i o innych kolorach skóry i pokazują piękno przyrody.

Arkady Fiedler umarł w 1985 roku w Puszczykowie, gdzie do dziś istnieje jego muzeum, w którym możemy podziwiać eksponaty przywiezione z różnych zakątków świata.

Czego uczy nas Arkady Fiedler? Tego, że trzeba spełniać swe marzenia, rozwijać swoje pasje, nie poddawać się przeciwnościom losu i dążyć do celu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, zerknij na stronę internetową muzeum w Puszczykowie http://fiedler.pl/ lub do Wikipedii. Naprawdę poznasz naszego patrona, jeśli przeczytasz jego wspaniałe książki i zobaczysz  świat, jakim widział go Arkady Fiedler.

źródło:  http://fiedler.pl/galeria,pl,3.html 

 

Bibliografia:

http://fiedler.pl/sub,pl,arkady-fiedler.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Arkady_Fiedler