W dniu 21 października 2017r. grupa osiemnastu uczniów naszego gimnazjum pod opieką p. Bożeny Gusar i p. Piotra Kaźmierskiego była na objeździe krajoznawczo – historycznym.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z najważniejszymi miejscami dorzecza Odry w ujęciu historii Polski oraz geografii tych terenów. Do nich zaliczamy miejsce bitwy pod Cedynią oraz forsowanie Odry w kwietniu 1945 roku przez 1 AWP. Uczniowie zwiedzili Cedynię, gdzie zobaczyli XIX- wieczny punkt widokowy, pozostałości kirkutu oraz był klasztor cysterski, dziś służący za hotel. Kolejnym etap podróży Wzgórze Czcibora okazało się nie lada wyzwaniem z 270 stopniami. Wysiłek na pewno zrekompensował piękny widok na rzekę Odrę. W Osinowie Dolnym stanęliśmy w najdalej wysuniętym na zachód punkcie Polski, przy czym dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat ukształtowania terenu i geologii terenów ujścia Odry. Muzeum 1 AWP i cmentarz wojenny w Starych Łysogórkach, ukazały uczniom rzeczywisty obraz bitwy i jej znaczenie dla operacji berlińskiej. W muzeum wojsk inżynieryjnych w Gozdowicach uczniowie z zaciekawieniem wzięli udział w lekcji muzealnej.